UPD:01:01
EPA/RAFA ALCAIDE

Στιγμιότυπο του αγώνα Κόρντοβα - Χετάφε.

Αν έχεις τύχη διάβαινε λέει ο θυμόσοφος λαός, και η Χετάφε δεν ήταν απόψε απλά τυχερή αλλά κέρδισε το... ισπανικό λαχείο.

Στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική στο ισπανικό πρωτάθλημα η ομάδα της Μαδρίτης φιλοξενήθηκε στην Ανδαλουσία και το «Εστάδιο Ελ Αρανχέλ» από την Κόρντομπα, της οποίας επικράτησε με 2-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 77ο λεπτό με τον Φλορίν Αντόνε και έδειχναν ότι κρατούσαν άνετα τη νίκη, ώσπου στο 87΄ ο Φέντε Βίκο σκόραρε εναντίον του τερματοφύλακά του, Μίκελ Σάιθαρ, για το 1-1.

Το αυτογκόλ αποσυντόνισε τους παίκτες του Μίροσλαβ Τζούκιτς, που βγήκαν μαζικά στην επίθεση για τη νίκη με αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις ο Χουάν Ροντρίγκες να βρει χώρο σε μια αντεπίθεση και να ολοκληρώσει την ανατροπή γράφοντας το 1-2.

Έτσι οι γηπεδούχοι έμειναν στους 18 βαθμούς και είναι ουραγοί στην πριμέρα ντιβισιόν, ενώ η Χετάφε έφτασε στους 29 και ανέβηκε στη 12η θέση.