Ευρωλίγκα: «Περίπατο» στο Μιλάνο έκανε ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 06 Μαρτίου 2015 23:27
UPD:23:40
INTIME SPORTS

Την 8η νίκη του στο Top 16 της Ευρωλίγκας πέτυχε στο Μιλάνο ο Ολυμπιακός, όπου επιβλήθηκε με 83-74 της Αρμάνι στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου.

Οι Πειραιώτες μετά τη νέα επιτυχία τους παρέμειναν στην κορυφή του γκρουπ και, πλέον, την επόμενη εβδομάδα θα τα παίξουν όλα για όλα στο ΣΕΦ με την Φενερμπαχτσέ. Εάν νικήσουν τότε σε πολύ μεγάλο βαθμό θα βγάλουν εκτός τους Τούρκους από τη διεκδίκηση των δύο πρώτων προνομιούχων θέσεων, σε διαφορετική περίπτωση τα πράγματα θα μπλέξουν πάρα πολύ, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να αποκτά τον πρώτο λόγο για την πρωτιά του ομίλου.

Ο Ολυμπιακός φρόντισε από το ξεκίνημα του ματς να δείξει τις διαθέσεις του. Εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη των γηπεδούχων (4 στα πρώτα 3.5 λεπτά) και την καλή του άμυνα, πήρε γρήγορα σημαντική διαφορά η οποία λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου έφτασε και το +13 (22-9), ενώ το 10λεπτο έκλεισε με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 22-12.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο 10λεπτο, με τους Ιταλούς να πιέζουν πολύ στην άμυνα και με τον Ράγκλαντ να οργανώνει και να εκτελεί, αλλά και τον Μπρουκς να πετυχαίνει καθοριστικά καλάθια, οι γηπεδούχοι κάλυψαν τη διαφορά και μείωσαν στο καλάθι. Η είσοδος του Βασίλη Σπανούλη στο παρκέ, όμως, επανέφερε τα πράγματα στη σωστή τους βάση και με τον αρχηγό να μοιράζει ασίστ και να σκοράρει, η ελληνική ομάδα έκλεισε το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (42-32).

Όπως συνέβη και στη δεύτερη περίοδο, έτσι και στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης, η Αρμάνι είχε τον έλεγχο του ματς, κάλυψε γρήγορα τη διαφορά και πλησίασε ξανά στο καλάθι, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης με διαδοχικά τρίποντα και ασίστ φρόντισε να διατηρεί την... απόσταση ασφαλείας 4-6 πόντων, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα με το καλάθι του Πρίντεζη και πάλι το ταμπλό έγραψε +10 (66-56) για τον Ολυμπιακό.

Τα πράγματα στο τελευταίο 10λετο έγιναν πιο απλά για τους Πειραιώτες, που αυτή την φορά πρόσεξαν περισσότερο στην άμυνα και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πιστέψουν στην ανατροπή, παρά την προσπάθεια του Σάντρο Τζεντίλε που σταμάτησε στους 24 πόντους.

Σπανούλης και Χάντερ πέτυχαν από 14 πόντους (ο πρώτος είχε και 7 ασίστ) όντας οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού στο παιχνίδι. Πολύ καλός ήταν και ο Πρίντεζης με 13, ενώ με 12 τελείωσε τον αγώνα ο Ντάνστον.