Μπάσκετ: Εύκολο πέρασμα από Τρίκαλα για Ολυμπιακό

Δευτέρα, 02 Μαρτίου 2015 18:45
UPD:18:55
ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Τη 17η νίκη στα 18 φετινά παιχνίδια του στην Α1 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε στα Τρίκαλα της θεσσαλικής ομάδας με 105-87, στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της αγωνιστικής.Αντίθετα, η σημερινή ήταν η 12η ήττα για τα Τρίκαλα, που πασχίζουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για μια ομάδα, του Ολυμπιακού, που δίνοντας γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι βρέθηκε στο -21 (9-30) ένα λεπτό πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη με επιμέρους σκορ 31-21 στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφερε να μειώσει στο -10τη διαφορά στο ημίχρονο (43-53), αλλά παρά τη μαχητικότητα τους οι γηπεδούχοι δεν κατόρθωσαν παρά να φτάσουν ως το 62-71, 3.35΄΄ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντα των Λοτζέσκι και Πρίντεζη (70-84), για να έρθουν δύο εντυπωσιακά καρφώματα από τον Ντάνστον για το 71-88, που «έκοψαν» κάθε… όρεξη των γηπεδούχων και καθόρισε οριστικά τη μοίρα του αγώνα.