Βόλεϊ: Έκανε το «μπαμ» η Λαμία, 3-2, τον Φοίνικα Σύρου

Σάββατο, 28 Φεβρουαρίου 2015 21:40
UPD:21:50
EPA/CLAUS FISKER

Η ουραγός, Λαμία, έκανε τη μεγάλη έκπληξη και νίκησε με 3-2 τον Φοίνικα Σύρου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ ανδρών.

Το συγκρότημα της Φθιώτιδας προηγήθηκε δύο φορές, οι νησιώτες «απάντησαν» ισάριθμες, αλλά στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 15-12 και πανηγύρισαν τη νίκη που τους δίνει κάποιες ελπίδες για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Στο πέμπτο σετ κρίθηκε και η συνάντηση ανάμεσα στον Παμβοχαϊκό και στον Παναθηναϊκό, με τους «πράσινους» να παίρνουν τελικά τη νίκη με 3-2, αν και προηγήθηκαν με 2-0. Η ομάδα της Βόχας ισοφάρισε, αλλά στο τάι μπρεικ οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τους δύο βαθμούς που τους επιτρέπουν να κάνουν όνειρα για την πρώτη τετράδα.

Κανένα πρόβλημα απέναντι στη ΜΕΝΤ δεν είχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα του Έβρου νίκησε με 3-0 σετ και σε συνδυασμό με την ήττα-σοκ του Φοίνικα στη Λαμία πέρασε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας το συγκρότημα των Κυκλάδων στην 5η.