Champions League: Παρί Σεν Ζερμέν-Τσέλσι 1-1

Τρίτη, 17 Φεβρουαρίου 2015 23:34
UPD:23:37
EPA/YOAN VALAT

Η Παρί πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ως συνήθως όταν αντίπαλος είναι η Τσέλσι αρκεί «μισή» ευκαιρία στους «μπλε» για να βρεθούν σε θέση οδηγού.

Χωρίς νικητή έληξε ένα από τα «μεγάλα» παιχνίδια της φάσης των «16» στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς Παρί Σεν Ζερμέν και Τσέλσι αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στη γαλλική πρωτεύουσα και θα λύσουν τους λογαριασμούς τους στη ρεβάνς του «Στάμφορντ Μπριτζ», με φαβορί πια τους Άγγλους.

Αυτό συνέβη και στο «Παρκ ντε Πρενς» στο 36ο λεπτό, όταν σε στημένη μπάλα ο Αζάρ έδωσε ύψος στην μπάλα με τακουνάκι και ο πάντοτε προωθημένος σε τέτοιες φάσεις Ιβάνοβιτς με κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Σιρίγκου.

Νωρίτερα οι Παριζιάνοι είχαν χάσει σημαντικές ευκαιρίες. Αρχικά στο 11ο λεπτό οι κεφαλιές των Ματουϊντί και Ιμπραΐμοβιτς εξουδετερώθηκαν από τον Κουρτουά, στο 34΄ ο διεθνής Βέλγος τερματοφύλακας «απογειώθηκε» για να πετάξει κόρνερ την κεφαλιά του Καβάνι, ενώ στο 45΄ το απευθείας φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς έφυγε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

Τελικά η Παρί έφτασε στην ισοφάριση νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Καβάνι να σκοράρει το 1-1 στο 54΄ με κεφαλιά από σέντρα του Ματουιντί, ενώ στο 60΄ οι Γάλλοι έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα, όταν ο Κουρτουά νίκησε τον Ιμπραΐμοβιτς στο τετ α τετ και στη συνέχεια το πλασέ του Λαβέτσι κόντραρε στους αμυντικούς.