Υδατοσφαίριση: Κόκκινο το πειραϊκό ντέρμπι

Παρασκευή, 13 Φεβρουαρίου 2015 20:15
UPD:20:17
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Η ομάδα του Λαιμού επικράτησε με 14-6 και παραμένει στην 4η θέση της κατάταξης.

Ένα ημίχρονο άντεξε ο Εθνικός απέναντι στον Ολυμπιακό. Στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν… πάρτι κι επιβλήθηκαν με 15-4 στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Α1, ενώ άνετη ήταν και η επικράτηση της Βουλιαγμένης επί του ουραγού, Νηρέα Λαμίας, με 14-6.

Ο δεύτερος της βαθμολογίας, Εθνικός, ήταν ανταγωνιστικός στα δύο πρώτα 8λεπτα του αγώνα με τον πρωτοπόρο αήττητο Ολυμπιακό. Οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 4-3, ωστόσο, στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 7-1 οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 11-4 και όλα είχαν τελειώσει.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, μάλιστα, ο Ολυμπιακός πέτυχε 4 γκολ χωρίς να δεχτεί κανένα κι έτσι έφτασε άνετα στην 13η σερί νίκη του.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιάννης Φουντούλης με 7 γκολ.

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχε ούτε η Βουλιαγμένη απέναντι στον ουραγό και χωρίς βαθμό ακόμη στο πρωτάθλημα, Νηρέα Λαμίας.