Football League: Ισόπαλο το ντέρμπι της Ριζούπολης

Δευτέρα, 02 Φεβρουαρίου 2015 20:38
UPD:20:45
INTIME SPORTS/ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Ο αγώνας με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 15η ημέρα θύμισε κάτι από τις παλιές ημέρες στις αναμετρήσεις των δύο συλλόγων, αφού είχε πάθος, ένταση, αμφισβήτηση και αρκετές συγκινήσεις.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το «γειτονικό» ντέρμπι στον 1ο όμιλο της Β΄ Εθνικής, ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και την ΑΕΚ.

Για την Ένωση, που προηγείται στην κατάταξη με 38 βαθμούς έναντι 29 της δεύτερης Παναχαϊκής, ήταν η δεύτερη ισοπαλία στη φετινή διοργάνωση.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προηγήθηκε με κεφαλιά του Κοτσώνη στο 29ο λεπτό, από κόρνερ του Λαγού, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Μάνταλου στο 81΄, που καταλογίστηκε στο 78΄ σε κράτημα του Χατζηζήση στον Αραβίδη.

Η ΑΕΚ τελείωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες. Στο 23΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πλατέλλας, ενώ στο 87΄ την άγουσα προς τα αποδυτήρια πήρε και ο Μάνταλος, επίσης με δύο κίτρινες.

Ακόμη, στο 2ο και 19ο λεπτό ο διαιτητής Φωτιάδης ακύρωσε ως οφσάιντ τα γκολ των Μάνταλου και Αραβίδη, ενώ στο 86΄ το ψαλίδι του Μπρέσεβιτς έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πίτκα.

Στον 2ο όμιλο, με γκολ του Μπόγιοβιτς στο 36ο λεπτό η Λάρισα νίκησε 1-0 τον Αγροτικό Αστέρα στο Αλκαζάρ στην ακροτελεύτια αναμέτρηση της ίδιας αγωνιστικής.

Οι «βυσσινί» παρέμειναν στην τέταρτη θέση φτάνοντας στους 25 βαθμούς, δύο λιγότερους από την τρίτη Ζάκυνθο, ενώ η μακεδονική ομάδα είναι ένατος με 15.