Εντυπωσιακή Άρσεναλ, έκπληξη η Σουόνσι

Κυριακή, 01 Φεβρουαρίου 2015 20:24
UPD:20:33
REUTERS/EDDIE KEOGH

«Άστραψε και βρόντηξε» απόψε στο «Εμιρέιτς» η Άρσεναλ, που «σκόρπισε» με 5-0 την Άστον Βίλα στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής στην πρέμιερ λιγκ και πλησίασε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που κατέχει την τρίτη θέση στον ένα βαθμό (43 - 42).

Με πέντε διαφορετικούς σκόρερ η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ ήταν απολαυστική σήμερα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όταν σημείωσε τα τέσσερα από τα πέντε τέρματά της.

Ο Ολιβιέ Ζιρού άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, για να ακολουθήσουν τα τέρματα των Μεσούτ Οζίλ (56΄), Τίο Γουόλκοτ (64΄), Σάντι Καθόρλα (75΄ πέναλτι) και Έκτορ Μπελερίν (90΄+).

Στην έκπληξη της αγωνιστικής, με γκολ του Τζόντζο Σέλβι στο 83΄ η Σουόνσι νίκησε 1-0 τη Σαουθάμπτον στο «Σεντ Μέρις» και της στέρησε την ευκαιρία να πλησιάσει τη Μάντσεστερ Σίτι στη δεύτερη θέση.