Ευρωλίγκα: Δεν άντεξε στην Πόλη ο Ολυμπιακός

Πέμπτη, 29 Ιανουαρίου 2015 23:37
UPD:30/01/2015 01:13

Ένα ημίχρονο άντεξε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Αναντολού Εφές στο «Αμπντί Ιπεκτσί», όπου γνώρισε την πρώτη ήττα στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας με 70-84, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 40-37 και έδειχναν ικανοί να φύγουν και με δεύτερο μεγάλο «διπλό» από την Τουρκία, μετά από εκείνο απέναντι στην Ούλκερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως εγκλωβίστηκαν στην ασφυκτική άμυνα των παικτών του Ντούσαν Ίβκοβιτς, που πίεσαν ψηλά και πήγαν το παιχνίδι στις μονομαχίες σώμα με σώμα, υπερτερώντας κατά κράτος των αντιπάλων τους.

Με τον Σπανούλη να μένει στους δύο πόντους και με πολλές κακές πιλογές, σε ένα βράδυ που ο αρχηγός του Ολυμπιακού θα θέλει να ξεχάσει γρήγορα, αλλά και χωρίς ουσιαστική βοήθεια στην επίθεση από τους Πρίντεζη, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ, οι φιλοξενούμενοι «κόλλησαν» στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Εφές περιόρισε τον Ολυμπιακό στους 8 πόντους ως το 29ο λεπτό, οπότε και προηγήθηκε με διαφορά επτά πόντων (55-48). Ο Ντάνστον με προσωπικές ενέργειες κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ (57-52 στο 30΄), όμως με τέσσερα συνεχή τρίποντα στην 4η περίοδο οι Τούρκοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-3, έφτασαν στο +18 (73-55) και τελείωσαν το παιχνίδι.