Ευρωλίγκα: Πέρασε από το Κάουνας η Μακάμπι

Παρασκευή, 23 Ιανουαρίου 2015 22:06
UPD:22:11
ICON/ΜΠΑΛΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Την 3η σερί νίκη της στον 5ο όμιλο του Top 16, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Παναθηναϊκό, πανηγύρισε απόψε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που επιβλήθηκε 73-66 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Οι Ισραηλινοί με την εμφάνισή τους έδειξαν ότι πανέτοιμοι για να διεκδικήσουν ακόμη και την πρωτιά του γκρουπ. Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 9 πόντους (37-28) στο 15΄ έκαναν σερί 12-0 και μπήκαν προηγούμενοι στ’ αποδυτήρια με 40-37.

Η Ζαλγκίρις πήρε ξανά τα ηνία με την έναρξη του τρίτου 10λεπτου (52-48), αλλά στα τελευταία έξι λεπτά η «ομάδα του λαού» «γύρισε» το παιχνίδι και προηγήθηκε ακόμη και με 9 πόντους (58-67).

Οι Λιθουανοί παρά την προσπάθειά του δεν κατάφεραν να… επιστρέψουν στο ματς και γνώρισαν την 3η ήττα τους.