Η Άρσεναλ άλωσε το «Έτιχαντ», 2-0 τη Σίτι

Κυριακή, 18 Ιανουαρίου 2015 20:06
UPD:20:09
REUTERS/DARREN STAPLES
Οι «κανονιέρηδες» του Αρσέν Βενγκέρ υποχρέωσαν την πρωταθλήτρια Αγγλίας στη δεύτερη φετινή εντός έδρας ήττα, καθώς είχε προηγηθεί εκείνη από τη Στόουκ (0-1) τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Η Άρσεναλ πέρασε νικηφόρα και με ωραία εμφάνιση από το «Έτιχαντ», επικρατώντας 2-0 της Μάντσεστερ Σίτι στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Ταυτόχρονα έκαναν ένα εξαιρετικό δώρο στην πρωτοπόρο Τσέλσι, που είδε τη διαφορά από τους «πολίτες» να παραμένει στους πέντε βαθμούς, την ώρα που η Άρσεναλ πλησίασε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4η) στον ένα βαθμό και τη Σαουθάμπτον (3η) στους τρεις.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πρωταγωνιστή τον Σάντι Καθόρλα που έκανε ό,τι ήθελε τους μέσους και τους αμυντικούς της Σίτι. Ο Ισπανός άσος ήταν μάλιστα εκείνος που άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 24ο λεπτό (το έκανε ο Κομπανί στον Μονρεάλ) κι εκτέλεσε το φάουλ που επέτρεψε στον Ολιβιέ Ζιρού να κάνει με κεφαλιά το 0-2 στο 66΄.

Στην αναμέτρηση που προηγήθηκε η Γουέστ Χαμ επιβλήθηκε εύκολα της Χαλ με 3-0, σημειώνοντας όλα τα τέρματά της στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Άντι Κάρολ έκανε το 1-0 στο 49΄ και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι παραδόθηκαν, καθώς δέχθηκαν άλλα δύο γκολ από τους Μόργκαν Αμαλφιτανό στο 69΄ και Στιούαρτ Ντάουνινγκ στο 72΄.