Κύπελλο Ελλάδας (6ος όμιλος): Στους «16» Βέροια και Απόλλων Σμύρνης

Τετάρτη, 07 Ιανουαρίου 2015 17:16
UPD:19:24
ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Βέροια και Απόλλωνας Σμύρνης είναι οι ομάδες που προκρίθηκαν από τον 6ο όμιλο στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, στη φάση των «16», μετά τη μεταξύ τους ισοπαλία στην Ημαθία με 1-1.

Το σκορ άνοιξε η φιλοξενούμενη «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο 22ο λεπτό με πλασέ του Αλίπιο, για να φτάσει στην ισοφάριση η μακεδονική ομάδα με προβολή του Χασελμπάινκ στο 78΄ και να κατακτήσει την πρώτη θέση.

Με αυτό το αποτέλεσμα ό,τι και αν γινόταν στην άλλη αναμέτρηση, εκείνη ανάμεσα στην Ερμιονίδα και τον Εργοτέλη, δεν θα είχε απολύτως καμία σημασία. Τελικά η ομάδα της Πελοποννήσου σημείωσε την πρώτη νίκη της στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου επικρατώντας της ομάδας από την Κρήτη.

Χωρίς άγχος οι παίκτες του Μπολάνο, αφού δεν είχαν ελπίδες πρόκρισης, νίκησαν 2-0 τον αντίπαλό τους με γκολ των Στάικου στο 4ο και Κουτσοσπύρου στο 37ο λεπτό, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση.

Η τελική κατάταξη: Βέροια 7, Απόλλων Σμύρνης 5, Ερμιονίδα 3, Εργοτέλης 1.