Βόλεϊ: Δέκα στα δέκα ο Ολυμπιακός

Κυριακή, 28 Δεκεμβρίου 2014 22:13
UPD:22:15
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/ΣΑΓΙΑΣ ΤΑΚΗΣ

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο που έχει στο πρωτάθλημα από την έναρξη της σεζόν (10/10), ενώ ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 4η διαδοχική του ήττα στην Αλεξανδρούπολη, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ.

Αν και βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ από τον Φοίνικα Σύρου (23-25), ο Ολυμπιακός ανέβασε…στροφές στη συνέχεια και πήρε τα τρία επόμενα (25-17, 25-19, 25-19) φτάνοντας στη νίκη με 3-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας (ο ΠΑΟΚ έχει ένα ματς λιγότερο).

Το ντέρμπι στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» διακόπηκε λίγο πριν από το τέλος του πρώτου σετ, λόγω προβλήματος που προέκυψε με την ηλεκτροδότηση του γηπέδου.

Οι δύο ομάδες έμειναν εκτός αγώνα για περισσότερη από μία ώρα, όσο χρειάστηκε για να αποκατασταθεί η βλάβη και να συνεχιστεί το παιχνίδι κανονικά.

Στην 4η σερί ήττα υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, με 3-0 σετ, στον Έβρο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς και στα τρία σετ (25-21, 25-22, 25-21) και έφτασαν δίκαια στην 6η εφετινή τους νίκη.

Μίνι-έκπληξη έγινε στην Θεσσαλονίκη, με τη ΜΕΝΤ να επικρατεί με 3-1 σετ της Ορεστιάδας (30-28, 20-25, 25-21, 25-23).

Ο Άρης δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ απέναντι στην ουραγό Λαμία (30-28). Από κει και πέρα δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στο 3-0 παίρνοντας τα δύο επόμενα σετ (25-15 και 25-23).

Η «αυλαία» της 10ης αγωνιστικής θα πέσει αύριο με τις αναμετρήσεις, ΑΕΚ-Παμβοχαϊκός και ΠΑΟΚ-Κηφισιά (ώρα έναρξης και στις δύο στις 19:00).