Μοιρασιά στο ''Άνφιλντ'' για Λίβερπουλ και Άρσεναλ

Κυριακή, 21 Δεκεμβρίου 2014 20:27
UPD:21:29
REUTERS/PHIL NOBLE

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι στο ''Άνφιλντ'' ανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Άρσεναλ για τη 17η αγωνιστική στην πρέμιερ λιγκ.

Οι γηπεδούχοι του Μπρένταν Ρότζερς προηγήθηκαν στο 45΄ με τον Φελίπε Κουτίνιο αλλά δύο λεπτά αργότερα, στις καθυστερήσεις, ο Ματιέ Ντεμπισί ισοφάρισε για τους ''κανονιέρηδες'' του Αρσέν Βενγκέρ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ολιβιέ Ζιρού έβαλε μπροστά την ομάδα του γράφοντας το 1-2 στο 64ο λεπτό και τα πράγματα φάνηκαν να πηγαίνουν άσχημα για τους ''κόκκινους'', που είδαν τον Φάμπιο Μπορίνι να αποβάλλεται στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Λονδίνου είναι όμως πολύ δύσκολο να κρατήσει αποτέλεσμα όταν η διαφορά είναι στο γκολ και το απέδειξε δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης στο έβδομο λεπτό (!) του έξτρα χρόνου από τον Μάρτιν Σκρτελ

Η Άρσεναλ έχασε την ευκαιρία να φτάσει τη Σαουθάμπτον στην πέμπτη θέση, καθώς με τον ένα βαθμό πήγε στους 27 και είναι έκτη, μαζί με την Τότεναμ, ενώ η Λίβερπουλ (22) είναι δέκατη.