Ευρωλίγκα: Ήττα χωρίς κόστος για Ολυμπιακό από τη Γαλατασαράι

Πέμπτη, 18 Δεκεμβρίου 2014 21:48
UPD:19/12/2014 01:16
ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Φάση του αγώνα.

Ανώδυνη ήττα, τη δεύτερη στις δέκα αγωνιστικές του Δ΄ ομίλου της Ευρωλίγκας γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη, χάνοντας από τη Γαλατασαράι με 79-74 στην τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων στην παρούσα φάση.

Η τουρκική ομάδα προκρίθηκε στο Top-16, καθώς εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Νεπτούνας στην Ισπανία από τη Βαλένθια. Ο Ολυμπιακός, που έπαιξε χωρίς τον Ντάνστον επειδή ο Αμερικανός σέντερ υπέστη διάστρεμμα στην προθέρμανση, ξεκίνησε ''μουδιασμένα'' στα πρώτα λεπτά κι αυτό τού κόστισε, καθώς βρέθηκε στο 3΄ να χάνει 11-0, με τον Αρόγιο να έχει σημειώσει τους 9 πόντους.

Με καλή άμυνα στη συνέχεθα και τον Σπανούλη να βρίσκει... στόχο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 3-11 και στο 7΄ μείωσε σε 14-11, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο +2 για τους γηπεδούχους (20-18).

Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον Ολυμπιακό, που βρήκε στα πρόσωπα των Πέτγουεϊ και Σλούκα τις επιθετικές λύσεις που έψαχνε, ενώ με εξαιρετική άμυνα κράτησε μέχρι το 17΄ στους 7 πόντους τους Τούρκους και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (27-31).

Τα λάθη στη ρακέτα, η αστοχία, τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ και η χαλάρωση στην άμυνα, όμως, δεν επέτρεψαν στους ''ερυθρόλευκους'' να οικοδομήσουν διαφορά ασφαλείας κι έτσι πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (36-38), αδυνατώντας να περιορίσουν τον Αρόγιο που είχε φτάσει εν τω μεταξύ τους 17 πόντους!

Οι αμυντικές αδυναμίες του Ολυμπιακού συνεχίστηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς δέχθηκε 21 πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι Τούρκοι με ένα γρήγορο επιμέρους 12-4 πέρασαν στο 24΄ με 48-42, ενώ παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να επιστρέψει (51-50 στο 26΄) το ξέσπασμα των παικτών της γηπεδούχου (6-0) έφερε τους Τούρκους στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +7 (57-50).

Παρά το ότι βρέθηκαν στο -10 (60-50), οι Πειραιώτες κάλυψαν τη διαφορά και στα 40΄΄ πριν από τη λήξη ο Λοτζέσκι μείωσε σε 73-70. Ωστόσο, λάθη και φάουλ έστειλαν τους Τούρκους στη γραμμή των ελευθέρων βολών, οι παίκτες του Αταμάν δεν λάθεψαν και διαμόρφωσαν το τελικό 79-74.