Ευρωλίγκα: Ήττα για Παναθηναϊκό στο Μιλάνο

Πέμπτη, 11 Δεκεμβρίου 2014 23:47
UPD:12/12/2014 01:13
EPA/MATTEO BAZZI

Τη δεύτερη συνεχή ήττα στην Ευρωλίγκα και συνολικά τέταρτη στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης γνώρισαν απόψε οι «πράσινοι», που μία εβδομάδα μετά τον αγώνα της Τουρκίας απέναντι στη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ έχασαν απόψε και στο Μιλάνο από την Αρμάνι, με 66-64.

Για το συγκρότημα της Λομβαρδίας αυτή ήταν η τέταρτη νίκη, με την οποία οι Ιταλοί εξασφάλισαν την πρόκριση στο Top-16.

O Παναθηναϊκός «προδόθηκε» από τα λάθη (7) και την αστοχία του στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς σε αυτό το διάστημα μόνο ο Σλότερ αποτελούσε αξιόπιστη επιθετική λύση, σημειώνοντας τους 7 από τους συνολικά 11 πόντους της ομάδας του που βρέθηκε να χάνει στο 10΄ με 18-11.

Η είσοδος του Μπλουμς (2/2 τρίποντα) επέτρεψε στους «πράσινους» να τρέξουν σερί 6-0 και να πλησιάσουν πολύ γρήγορα (18-17 στο 12΄), όμως η καλή άμυνα της ιταλικής ομάδας οδήγησε την Αρμάνι εκ νέου στο +7 (26-19), στο 16΄.

Ο Παναθηναϊκός είχε το καλό διάστημά του στην τρίτη περίοδο, όταν με 5/6 τρίποντα από Φώτση (2), Διαμαντίδη (2) και Σλότερ ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και έμεινε σε θέση οδηγού ως το 29΄(51-50).

Η αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε πάλι στο 33΄ με 56-55, αλλά ένα 7-0 έστειλε την Αρμάνι στο +6 (62-56) στο 37ο λεπτό, αλλά ο Μπλουμς «μάζεψε» πάλι τη διαφορά (65-62 στο 38΄), αλλά τότε πληρώθηκαν τα λάθη.

Ο Ράιτ αστόχησε σε λέι απ, ο Μέλι με 1/2 βολές έκανε το 66-64 και ο Διαμαντίδης πήρε την τελευταία επίθεση, αλλά ο Τσερέλα τον σταμάτησε και η μπάλα κατέληξε άουτ, υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στην επαναφορά της ο αρχηγός του πρωταθλητή Ελλάδας κέρδισε φάουλ στο 1΄΄ πριν τη λήξη. Ο Διαμαντίδης έχασε την πρώτη βολή, αστόχησε σκόπιμα στη δεύτερη και όλα τελείωσαν εκεί...