«Παλικάρι» και στο Βελιγράδι ο Αστέρας, 0-0 με Παρτιζάν

Πέμπτη, 11 Δεκεμβρίου 2014 21:58
UPD:21:59
ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ελληνική ομάδα είχε εξαιρετική παρουσία, ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στο γκρουπ κατακτώντας έξι βαθμούς και τερματίζοντας τρίτη πίσω από Μπεσίκτας και Τότεναμ, ενώ έμεινε αήττητη στα τέσσερα από τα έξι παιχνίδια της, χάνοντας μόνο από τους Άγγλους.

Με ισοπαλία ξεκίνησε και με ισοπαλία περάτωσε τις υποχρεώσεις του στον 3ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ ο Αστέρας Τρίπολης, μένοντας στο 0-0 στο Βελιγράδι με αντίπαλο την Παρτιζάν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά, καθώς μόλις στο πρώτο δίλεπτο είχαν καταγραφεί δύο φάσεις! Συγκεκριμένα, στα 24 δευτερόλεπτα από την έναρξη και σε γύρισμα του Μπαράλες από αριστερά ο Μπακασέτας σούταρε αμέσως στέλνοντας την μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 2ο λεπτό ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, με τον Θεοδωρόπουλο να επεμβαίνει αποτελεσματικά και να αποκρούει σε κόρνερ την προσπάθεια του Νίνκοβιτς, ενώ έκανε το ίδιο σε νέα προσπάθεια του ίδιου παίκτη, τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε και την κεφαλιά του Στάνκοβιτς στο 23ο λεπτό, όπως και το σουτ του Βολκόφ στο 26ο. Ο Αστέρας φάνηκε επιθετικά στο 30΄, με τον Λούκατς να εξουδετερώνει το πλασέ του Γιαννιώτα, στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Το συγκρότημα της Πελοποννήσου στάθηκε τυχερό στη φάση του 48ου λεπτού, όταν από κακή έξοδο του Θεοδωρόπουλου ο Νίνκοβιτς πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, αλλά στο 49΄ ο πορτιέρε του Αστέρα «εξιλεώθηκε» εξουδετερώνοντας το σουτ του ίδιου ποδοσφαιριστή.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ξεπέρασε χωρίς απώλειες τη «φούρια» της Παρτιζάν στο πρώτο τέταρτο και στη συνέχεια ισορρόπησε τον αγώνα, με τον Έλληνα τεχνικό να αποφασίζει να «χτυπήσει» τη νίκη κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο των Φερνάντες, Μπαντιμπανγκά και Μάσα, χωρίς αποτέλεσμα όμως καθώς το σκορ δεν άνοιξε ποτέ.