NBA: Γλίτωσαν το «κάζο» οι 76ερς

Πέμπτη, 04 Δεκεμβρίου 2014 13:03
UPD:13:07
USA TODAY SPORTS/Troy Taormina

Με τον Κώστα Παπανικολάου πολύ καλό για άλλο ένα παιχνίδι, το Χιούστον νίκησε 105-96 τους Μέμφις Γκρίζλις στο «ελληνικό» ντέρμπι του ΝΒΑ, υποχρεώνοντας τις «αρκούδες» στη μόλις τρίτη φετινή ήττα τους.

«Πάρτι» στη Φιλαδέλφεια, καθώς οι 76ερς νίκησαν στη Μινεσότα τους Τίμπεργουλβς 85-77 σημειώνοντας την πρώτη φετινή επιτυχία τους μετά από 17 ήττες και γλίτωσαν την ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ εκκίνησης στο πρωτάθλημα, το οποίο κατέχει εδώ και πέντε χρόνια το Ντένβερ.

Ο Έλληνας διεθνής έπαιξε περίπου 25 λεπτά και τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ κορυφαίος των νικητών ήταν ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με 21 πόντους.

Καλή εμφάνιση για τους Γκρίζλις πραγματοποίησαν ο Κώστας Κουφός, που σε 12,5 λεπτά πέτυχε 8 πόντους και πήρε 3 ριμπάουντ και ο Νικ Καλάθης, ο οποίος στα 20 λεπτά που έπαιξε σημείωσε 6 πόντους και μάζεψε ένα ριμπάουντ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αντίθετα, δεν βρέθηκε στο επίπεδο των προηγούμενων εμφανίσεών του, καθώς στα 18,5 λεπτά συμμετοχής του σημείωσε 3 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ και μοίρασε άλλες τόσες ασίστ, στην ήττα του Μιλγουόκι από το Ντάλας με 107-105.