Στο δρόμο της επιτυχίας η Μπιλμπάο, 3-1 την Εσπανιόλ

Παρασκευή, 21 Νοεμβρίου 2014 23:40
UPD:23:43
EPA/MIGUEL TONA

Στιγμιότυπο από τον αγώνα.

Ξαναβρήκε το χαμένο βηματισμό της στο ισπανικό πρωτάθλημα η Αθλέτικ Μπιλμπάο, που δείχνει να αφήνει πίσω την περίοδο των ανεπιτυχών αποτελεσμάτων στην Πριμέρα Ντιβισιόν, θυμίζοντας πάλι το εκπληκτικό συγκρότημα της περασμένης περιόδου.

Οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε νίκησαν απόψε στο «Σαν Μαμές» την Εσπανιόλ με 3-1 στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής και «εκτοξεύτηκαν» στους 15 βαθμούς φτάνοντας τη Βιγιαρεάλ στην 8η θέση, ενώ άφησαν την ομάδα της Βαρκελώνης στους 11.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Άριτζ Αντούριθ στο 29ο λεπτό, για να διπλασιάσει ο Μπόρχα Βιγκέρα στο 44΄, δίνοντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη στην Αθλέτικ, την οποία «κλείδωσε» στο 78΄ με ένα καταπληκτικό σουτ από 30 μέτρα ο Άντερ Ιτουράσπε κάνοντας το 3-0, για να μειώσει στο 84΄ ο Βίκτορ Σάντσεζ Μάτα.