Πόλο: Έχασε το Σούπερ Καπ Ευρώπης ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 21 Νοεμβρίου 2014 20:56
UPD:20:59
ICON/ΛΙΑΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Φωτογραφία αρχείου.

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού δεν κατόρθωσε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ, καθώς ηττήθηκε στη Βαρκελώνη από την κάτοχο της Ευρωλίγκας, Σαμπαντέλ, με 9-8, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η πρωταθλήτρια Ελλάδας ξεκίνησε καλά, το ημίχρονο έληξε ισόπαλο (4-4), αλλά στην τρίτη περίοδο η ισπανική ομάδα έτρεξε επιμέρους σκορ 4-2 και ξέφυγε κάποια στιμγή με διαφορά τριών τερμάτων (8-5).

Το ελληνικό συγκρότημα προσπάθησε αρκετά στην τελευταία περίοδο, πλησίασε στο γκολ αλλά δεν κατόρθωσε να αλλάξει την τύχη του στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Έτσι, η Βουλιαγμένη παραμένει η μοναδική ομάδα της χώρας που έχει κατακτήσει το τρόπαιο, και μάλιστα δύο συνεχείς περιόδους (2009, 2010), ακριβώς όπως συνέβη και με τη Σαμπαντέλ.

Τα γκολ του Ολυμπιακού σημείωσαν οι Τετζαλίδου 2, Μπιανκόνι 2, Μανωλιουδάκη, Σάουθερν, Ασημάκη και Πλευρίτου, ενώ για τις Ισπανίδες σκόραραν οι, Εσπάρ 2, Παρέχα 2, Μάικα Γκαρσία 2, Ντάγκμαρ, Φόρτσα και Ορτίθ.