Ευρωλίγκα: «Λίγη» για Παναθηναϊκό η Τούροβ, 79-69 οι «πράσινοι»

Πέμπτη, 20 Νοεμβρίου 2014 23:41
UPD:21/11/2014 00:11
EPA/MACIEJ KULCZYNSKI

Φάση του αγώνα.

Άνετο ήταν το πέρασμα του Παναθηναϊκού από την Πολωνία απέναντι στην Τούροβ, της οποίας επικράτησε 79-69 στην πρεμιέρα του β΄ γύρου (6η αγωνιστική) στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκας. Με τη νίκη τους, πρώτη φετινή εκτός έδρας, οι «πράσινοι» παρέμειναν δυνατά στο κυνήγι διεκδίκησης της δεύτερης θέσης.

Οι Πολωνοί προσπάθησαν να αναχαιτίσουν το επιθετικό παιχνίδι των αντιπάλων τους με δυνατή άμυνα, όμως όχι μόνο δεν τα κατάφεραν αλλά πλήρωσαν βαρύ τίμημα γι΄ αυτό, αφού οι παίκτες του Ντούσαν Ιβάνοβιτς μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο εκτέλεσαν 17 βολές σκοράροντας 14 πόντους, για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 25-22.

Αντίθετα με τους γηπεδούχους, η άμυνα του Παναθηναϊκού στην απέναντι ρακέτα δούλεψε μια χαρά, καθηλώνοντας τους αντίπαλους στους επτά πόντους στα πρώτα 8 λεπτά του β΄ δεκάλεπτου, την ώρα που Γκιστ, Μπλουμς και Παππάς έδιναν στο 18΄ διαφορά 12 πόντων (41-29) στην ομάδα τους.

Με τον Αμερικανό να «σκεπάζει» τα καλάθια (16 πόντοι) και την αθηναϊκή ομάδα να παίρνει απρόσμενα τεράστια επιθετική βοήθεια από τον Μαυροκεφαλίδη (21 πόντοι), ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα λόγο ανησυχίας. Στο 35ο λεπτό το ταμπλό έγραφε 55-78, με τους «πράσινους» να έχουν τρέξει ένα επιμέρους 17-4 που έκρινε, όπως αποδείχθηκε, τον αγώνα.