Τετάρτη, 19 Νοεμβρίου 2014 00:33
UPD:00:36
REUTERS/MIGUEL VIDAL

Φάση από τον αγώνα της Εθνικής Γερμανίας με την Εθνική Ισπανίας.

Η αποψινή μπορεί να μην ήταν βραδιά προκριματικών για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γαλλίας, όμως σχεδόν όλες οι Εθνικές ομάδες της «Γηραιάς Ηπείρου» έπαιξαν φιλικές αναμετρήσεις.

Αναφορικά με τους αντίπαλους της Εθνικής ομάδας στον 6ο όμιλο του Euro 2016: Η Φινλανδία, ηττήθηκε στη Ζίλινα από τη Σλοβακία με 2-1 (1΄ Χολόσκο, 7΄ Χάμσικ - 45΄αυτ. Χούμποτσαν), ενώ η Ρουμανία του Άνχελ Ιορντανέσκου νίκησε τη Δανία 2-0 με ισάριθμα γκολ του Κεσέρου, στο 53ο και 59ο λεπτό και η Ουγγαρία έχασε στη Βουδαπέστη από τη Ρωσία 1-2 (86΄ Νίκολιτς - 49΄ Ιγκνάσεβιτς, 80΄ Κερζάκοφ).

Σε δύο άλλα πολύ μεγάλα παιχνίδια, η Γερμανία επιβλήθηκε στο Βίγκο της Ισπανίας 1-0 με τέρμα του Κρόος στο 89΄, ενώ στο Μάντσεστερ η Πορτογαλία επικράτησε της Αργεντινής με το... αγαπημένο σκορ του Φερνάντο Σάντος, 1-0, με γκολ του Γκερέιρο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στις υπόλοιπες αποψινές αναμετρήσεις είχαμε:

• Αυστρία-Βραζιλία 1-2 (75΄ πεν. Ντράγκοβιτς - 64΄ Νταβίντ Λουΐς, 83΄ Φιρμίνιο)
  • Γαλλία-Σουηδία 1-0 (82΄ Βαράν)
  • Σκοτία-Αγγλία 1-3 (83΄ Ρόμπερτσον - 32΄ Τσάμπερλεϊν, 47΄, 85΄ Ρούνεϊ)
  • Πολωνία-Ελβετία 2-2 (45΄ Γέντρεϊτσικ, 61΄ Μίλικ - 4΄ Ντρμιτς, 87΄ Φάμπιαν Φράι)
  • Ιταλία-Αλβανία 1-0 (82΄ Οκάκα)
  • Ιρλανδία-ΗΠΑ 4-1 (7΄ Πίλκινγκτον, 55΄, 86΄ Μπρέιντι, 82΄ ΜακΚλίν - 39΄ Ντίσκερουντ)
  • Σλοβενία-Κολομβία 0-1 (43΄ Ράμος)
  • Λευκορωσία-Μεξικό 3-2 (50΄ Κίσλιακ, 55΄ Σίγκνεβιτς, 81΄ Νεχάιτσικ - 47΄, 53΄ Χιμένες)
  • Ιαπωνία-Αυστραλία 2-1 (61΄ Κόνο, 68΄ Οκαζάκι - 90+1΄ Κέιχιλ)
  • Εσθονία-Ιορδανία 1-0 (16΄ Ανιέρ)
  • Ουκρανία-Λιθουανία 0-0