Βόλεϊ: Νίκη με απώλεια για τον Ολυμπιακό

Σάββατο, 15 Νοεμβρίου 2014 22:36
UPD:22:40
INTIME SPORTS/ΚΑΡΑΙΣΚΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ

Εκεί που σταμάτησαν πέρυσι ξεκίνησαν και φέτος ο Ολυμπιακός με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που πρόσφεραν ένα συναρπαστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο «Μελίνα Μερκούρη».

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στο Ρέντη το συγκρότημα της Θράκης με 3-2, δηλαδή με το ίδιο σκορ που είχαν επικρατήσει την περασμένη περίοδο στις πρώτες δύο αναμετρήσεις των τελικών του πρωταθλήματος και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής, καθώς υποχρέωσαν τους Ακρίτες στην πρώτη φετινή ήττα τους ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έχασε πάντως ένα βαθμό και αν ο ΠΑΟΚ νικήσει αύριο με «καθαρό» σκορ (3-0, 3-1) θα ισοβαθμίσει στην κορυφή με την πειραϊκή ομάδα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 στα σετ και 18-15 στο τρίτο, αλλά ενώ τα πάντα προοιωνίζονταν ένα άνετο 3-0, ήρθαν τα πάνω-κάτω.

Η είσοδος του νεαρού Κασαμπαλή «ηρέμησε» την πάσα και τις επιλογές του Εθνικού, σε συνδυασμό δε με την προβληματική αντίπαλη υποδοχή και την «απουσία» του Αμερικανού διαγώνιου Κλαρκ από το παιχνίδι της ομάδας του ήταν τα στοιχεία που επέτρεψαν στο συγκρότημα του Σάκη Μουστακίδη να ισοφαρίσει, όμως στο τάι μπρέικ φάνηκε να ξεμένει από φιλοδοξία κι έχασε ακόμη ένα ματς στο Ρέντη με πανομοιότυπο τρόπο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του Σαββάτου, ο Παμβοχαϊκός έκανε «σεφτέ» στις επιτυχίες για φέτος επικρατώντας της ΜΕΝΤ στη Βόχα με 3-0, η Κηφισιά πέρασε με σπουδαίο διπλό από τη Σύρο επί του Φοίνικα (3-2), ενώ το ίδιο συνέβη με την Ορεστιάδα, που άλωσε το «Χαλκιοπούλειο» γυμναστήριο της Λαμίας (3-1).

Τα αποτελέσματα:

• Ολυμπιακός-Εθνικός Αλεξ/λης   3-2 (25-22, 25-21, 22-25, 19-25, 15-12)
  • Παμβοχαϊκός-ΜΕΝΤ                    3-0 (25-22, 28-26, 25-23)
  • Λαμία-Ορεστιάδα                        1-3 (25-22, 23-25, 14-25, 24-26)
  • Φοίνικας Σύρου-Α.Ο. Κηφισιάς   2-3 (21-25, 25-23, 21-25, 25-21, 11-15)
  • Άρης-ΠΑΟΚ                                 16/11
  • ΑΕΚ-Παναθηναϊκός                     16/11

Για την Α1 Γυναικών διεξήχθησαν δύο αγώνες στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Ύστερα από δύο συνεχείς ήττες, σε πρωτάθλημα (Παναθηναϊκός) και Κύπελλο Συνομοσπονδίας (Γάνδη), ο Ολυμπιακός «ξέσπασε» στο Μαρκόπουλο, το οποίο νίκησε στα Μεσόγεια με 3-0 (25-12, 25-23, 25-09).

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης το Ανατόλια κατέγραψε την πρώτη φετινή νίκη επικρατώντας του Ηρακλή με 3-1 (25-09, 23-25, 25-15, 25-14) και αναγκάζοντας τον τεχνικό του «Γηραιού», Γιάννη Πετίδη, να παραιτηθεί. Η έκτη αγωνιστική στις Γυναίκες θα ολοκληρωθεί αύριο, Κυριακή 16 Νοεμβρίου, με το ντέρμπι Παναθηναϊκός-ΑΕΚ (16:30) και τις συναντήσεις Ρέθυμνο-Ηλιούπολη (13:30) και Πανναξιακός-Μακεδόνες.