Μπάσκετ: Εύκολη νίκη για ΠΑΟΚ με Μπουντούτσνοστ στο EuroCup

Τετάρτη, 12 Νοεμβρίου 2014 21:10
UPD:21:52
EUROKINISSI/ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ

Την τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες στον 6ο όμιλο του EuroCup σημείωσε απόψε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στην τελευταία αναμέτρησή του για τον πρώτο γύρο επιβλήθηκε εύκολα με 80-60 της Μπουντούτσνοστ. .

Ο «Δικέφαλος» βρέθηκε να χάνει 7-9 στο 5ο λεπτό, αλλά μια «έκρηξη» των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου σηματοδότησε ένα σερί 13-0 με το οποίο οι γηπεδούχοι πέρασαν 20-9 στο 9΄. Η διαφορά έφτασε ως τους 29 πόντους (58-29) στο 27΄, ενώ με συνεχή τρίποντα των Δέδα, Κάρτερ έφτασε ακόμη και στο +33 (69-36) στο 32ο λεπτό.

Η άνευ όρων παράδοση των φιλοξενούμενων επέφερε τη χαλάρωση των παικτών του ΠΑΟΚ κι έδωσε το δικαίωμα στους Μαυροβούνιους να περιορίσουν το εύρος της διαφοράς.

Αυτή «έπεσε» στους 24 πόντους (71-47, 74-50), για να «στρογγυλοποιηθεί» τελικά στους 20 (80-60) κι ενώ ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης παίζοντας με τους νεαρούς Λιάπη και Κώττα.