Βόλεϊ: Διπλασίασε τις νίκες στην Α1 Ανδρών ο Παναθηναϊκός

Δευτέρα, 03 Νοεμβρίου 2014 20:35
UPD:23:24

Φωτογραφία από τον αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του στην Α1 Ανδρών, επικρατώντας στην Κυψέλη της Ορεστιάδας με 3-0 (25-23, 25-21, 25-19) στην τελευταία αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν δυσκολία στο πρώτο σετ, αλλά από τη στιγμή που περιόρισαν τα λάθη τους δεν είχαν άλλα προβλήματα απέναντι στην ακριτική ομάδα, η οποία γνώρισε απόψε την πρώτη ήττα στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία.

Ο αγώνας διεξήχθη απουσία θετών, καθώς ο Παναθηναϊκός εξέτισε τη μία από τις δύο αγωνιστικές ποινής που του έχει επιβληθεί.

Η Ορεστιάδα μπήκε καλά στον αγώνα και κράτησε το παιχνίδι, είχε μικρό προβάδισμα ως το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ισοφάρισαν σε 17-17 με άσσο του Καμίνσκι, αλλά η Ορεστιάδα με τους Τόμσον, Λούνα έφτασε προηγούμενη ως το 23-22.

Οι «πράσινοι» πέρασαν με το χαμένο σερβίς του Λούνα και την επίθεση του Κουκ (23-22), αλλά ο Λούνα έφερε τον αγώνα στα ίσια (23-23), όμως ο Φερέιρα έχασε το σερβίς και ο Κουκ με νέα επίθεση έκανε το 25-23, σε ένα «κομβικό» για την εξέλιξη του αγώνα σετ, καθώς μετά την απώλειά του η ομάδα της Θράκης δεν «ξαναμπήκε» στο παιχνίδι.