Η Νάπολι «σκότωσε» τη Ρόμα

Σάββατο, 01 Νοεμβρίου 2014 18:16
UPD:18:19
REUTERS/CIRO DE LUCA

Σκοράροντας ένα γκολ στο ξεκίνημα κι άλλο ένα στο λυκόφως της αναμέτρησης η Νάπολι νίκησε 2-0 τη Ρόμα στο «Σαν Πάολο», στο ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής στο καμπιονάτο.

Οι «παρτενοπέι» πήραν το προβάδισμα μόλις στο 3ο με τον Ιγκουαΐν κι έκτοτε μετέτρεψαν το παιχνίδι σε μονόλογο, με τους Καγεχόν και Χάμσικ να «σημαδεύουν» τα δοκάρια του Ντε Σάνκτις στο 12ο και 43ο λεπτό.

Οι παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ κυριάρχησαν πλήρως απέναντι στην ομάδα του Ρούντι Γκαρσία, ο οποίος ξεκίνησε με βασικούς Μανωλά, Τοροσίδη και Χολέμπας, για να αντικαταστήσει προς το τέλος τον «Τόρο» με τον Λιάιτς.

Το τελικό αποτέλεσμα, που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι αρκετά μεγαλύτερο, διαμόρφωσε ο Καγεχόν στο 85ο λεπτό, από ασίστ του Ιγκουαΐν.