NBA: Μεγάλη εμφάνιση και εγκώμια για Παπανικολάου

Πέμπτη, 30 Οκτωβρίου 2014 12:32
UPD:12:51
INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Συνέχεια στη χθεσινή ελπιδοφόρα πρεμιέρα του στο NBA έδωσε ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος ήταν πολύ καλός στη δεύτερη σερί νίκη του Χιούστον, που πέρασε με 104-93 από τη Γιούτα.

Ο διεθνής φόργουορντ τελείωσε το παιχνίδι εναντίον των «Μορμόνων» με απολογισμό 12 πόντους, όλους από τρίποντα (4/6), 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα μπλοκ σε 22:14 λεπτά συμμετοχής.

Δικαίως, λοιπόν, ο «Παπ» εισέπραξε τα εγκώμια του προπονητή του στο τέλος του αγώνα. «Μας γλίτωσε στη δεύτερη περίοδο με αυτά τα τρίποντα, όταν είχαμε κολλήσει στην επίθεση.  Έκανε πολύ καλή δουλειά» τόνισε ο Κέβιν ΜακΧέιλ για τον αθλητή του.

Ανάλογα καλή ήταν και η εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, παρότι το ανώριμο Μιλγουόκι «κατόρθωσε» να αχρηστεύσει τη διαφορά των 24 πόντων με την οποία προηγήθηκε στο τρίτο δωδεκάλεπτο, για να χάσει τελικά στην παράταση από τη Σάρλοτ με 108-106.

Ο 19χρονος διεθνής σε 24 λεπτά μέτρησε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, μία ασίστ και μία τάπα. Οι Γκρίζλις, πάλι, δεν χρειάστηκαν τη βοήθεια των Ελλήνων τους, καθώς με τιμωρημένο τον Νικ Καλάθη και τον Κώστα Κουφό να μένει στο μηδέν χωρίς να επιχειρήσει προσπάθεια, νίκησαν 105-101 τη Μινεσότα στο Μέμφις.

Η σεζόν δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τους Λέικερς, που γνώρισαν δεύτερη κατά σειρά βαριά ήττα σε ισάριθμες ημέρες, αυτή τη φορά στο Φοίνιξ από τους Σανς με 119-99 τους Λέικερς, παρά τους 31 πόντους του Κόμπι Μπράιαντ. Το Μαϊμάμι, τέλος, στον πρώτο επίσημο αγώνα χωρίς τον Λεμπρόν Τζέιμς νίκησε 107-95 τους Ουίζαρντς, με πολύ καλή την τριπλέτα των Μπος, Ουέιντ, Κόουλ.