Κύπελλο Ελλάδας: Λεβαδειακός-Πλατανιάς 2-0

Τετάρτη, 29 Οκτωβρίου 2014 17:22
UPD:17:28
INTIME SPORTS/ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση («16») του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε απόψε ο Λεβαδειακός, μετά τη νίκη με 2-0 στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας επί του Πλατανιά, για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι», που μοιράζονται την πρώτη θέση του 4ου ομίλου με τον Ηρακλή, χρειάστηκαν μόνο ένα ημίχρονο, το πρώτο, προκειμένου να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε σκορ ασφαλείας και τελικά νίκης.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-0 στο 19ο λεπτό ύστερα από φάση διαρκείας, όταν ο Ζίτο έπιασε την κεφαλιά, ο Ιτούα προσπάθησε να διώξει αλλά χωρίς επιτυχία, καθώς η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Γκσπούρνινγκ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 28΄ ο Μπορνταγκαράι, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακας της χανιώτικης ομάδας, διαμορφώνοντας το 2-0.