Μπάσκετ: Κανένα πρόβλημα με Κολοσσό ο Παναθηναϊκός

Δευτέρα, 20 Οκτωβρίου 2014 18:44
UPD:19:03
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Παναθηναϊκός στη Ρόδο απέναντι στον Κολοσσό, του οποίου επικράτησε 81-61 στο «Βενετόκλειο» και διπλασίασε τις νίκες του στην Α1, επί ισάριθμων αγώνων.

Οι «πράσινοι» του Ντούσαν Ιβάνοβιτς τέθηκαν λοιπόν επικεφαλής από νωρίς στην κούρσα της κανονικής περιόδου, αφού είναι πια η μοναδική αήττητη ομάδα στη διοργάνωση.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 17-17, αλλά στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και εδραίωσαν την κυριαρχία τους επιβάλλοντας πλήρως το παιχνίδι τους και βάζοντας από νωρίς τα θεμέλια της νίκης.

Ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 31-13, πήρε διαφορά 18 πόντων στο ημίχρονο και μετέτρεψε το δεύτερο μισό του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Στο 31΄ ο Κολοσσός μείωσε στους 10 (51-61), αλλά τα τρίποντα των Μπλουμς και Φώτση έφεραν το 51-67 στο 33΄ και διέλυσαν κάθε ελπίδα της ομάδας του «σμαραγδένιου νησιού» για επιστροφή στο παιχνίδι.