Αγγλία: Δραματική νίκη της Λίβερπουλ στο Λονδίνο

Κυριακή, 19 Οκτωβρίου 2014 17:38
UPD:21:51
REUTERS/EDDIE KEOGH

«Χιτσκοκικό» φινάλε είχε η αναμέτρηση ανάμεσα στην ΚΠΡ και στη Λίβερπουλ, με τους «κόκκινους» να παίρνουν τη νίκη στις καθυστερήσεις με 3-2, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

«Έσπασαν καρδιές» στο Λονδίνο, καθώς τα πάντα κρίθηκε στα τελευταία 23 λεπτά συν τις καθυστερήσεις. Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο 67΄ με το αυτογκόλ του Νταν, αλλά τρία λεπτά πριν τη λήξη η ΚΠΡ «απάντησε» με το Βάργκας.

Στο 90΄ ο Κουτίνιο έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του Μερσεϊσάιντ κι όλα έδειχναν ότι είχαν τελειώσει. Ο Βάργκας, όμως, στις καθυστερήσεις ισοφάρισε και πάλι για τους Λονδρέζους, αλλά και πάλι το συγκρότημα του Ρότζερς βρήκε τον τρόπο με τον Κόλκερ να «γράψει» το τελικό 3-2 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε η Στόουκ Σίτι, με 2-1 επί της Σουόνσι. Οι «κύκνοι» προηγήθηκαν στο 34΄ με το πέναλτι του Μπονί, αλλά με τον ίδιο τρόπο, δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Άνταμ έφερε το ματς στα ίσια. Στο 76΄ ο Γουόλτερς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.