Σάββατο, 18 Οκτωβρίου 2014 18:54
UPD:19/10/2014 01:50
REUTERS/MICHAELA REHLE

Μπάγερν και Γκλάντμπαχ πηγαίνουν «τρένο» ως τώρα στη φετινή Μπουντεσλίγκα, σε αντίθεση με την Ντόρτμουντ που εμφανίζεται αγνώριστη και μετρά συνεχείς απώλειες.

Οι Βαυαροί του Πεπ Γκουαρντιόλα συνέτριψαν στο Μόναχο με 6-0 τη Βέρντερ Βρέμης, χάρις στα γκολ των Φίλιπ Λαμ (20΄, 79΄), Μάριο Γκέτσε (45΄, 86΄), Τσάμπι Αλόνσο (27΄)  και Τόμας Μίλερ (43΄ πέναλτι) και οδηγούν την κούρσα με 20 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την επίσης εντυπωσιακή Μπορούσια Μενχεγκλάντμπαχ.

Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ με σκόρερ τους Μαξ Κρούζε (15΄, 90΄+) και Γκράνιτ Τσάκα (49΄) πέρασε εντυπωσιακά με 3-0 από το Ανόβερο και ακολουθεί την Μπάγερν από την οποία απέχει τέσσερις βαθμούς ύστερα από οκτώ αγωνιστικές.

Βίοι αντίθετοι για την Μπορούσια Ντόρτμουντ, που εμφανίζει ανεξήγητη πτώση και μετά και την αποψινή ήττα στην Κολονία με 2-1 (40΄ Φογκτ, 74΄ Τσόλερ - 48΄ Ιμόμπιλε) έμεινε καθηλωμένη στους 7 βαθμούς.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στη Στουτγκάρδη, όπως η ομώνυμη ομάδα βρέθηκε να χάνει 3-0 στο ημίχρονο από την Μπάγερ Λεβερκούζεν (4΄, 9΄ Σον, 41΄ Μπελαραμπί), αλλά με επίθεση διαρκείας στην επανάληψη έφτασε στην ισοφάριση με τα γκολ των Τίμο Βέρνερ (57΄), Φλόριαν Κλάιν (67΄) και Μάρτιν Χάρνικ (76΄).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μάιντς νίκησε την Άουγκσμπουργκ 2-1 (20΄ Χόφμαν, 23΄ Χαΐρο - 78΄ Βέρνερ), ενώ η Φράιμπουργκ ηττήθηκε στην έδρα της από τη Βόλφσμπουργκ 2-1, μιας και το μόνο που κατόρθωσε απέναντι στα γκολ των Τζόσουα Γκιλαβόγκι (8΄) και Ντάνιελ Καλιτζούρι (66΄) ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Σεμπάστιαν Κερκ.

Στο Γκελζενκίρχεν, τέλος, η Σάλκε επιβλήθηκε της Χέρτα με 2-0 στο ντεμπούτο του Ρομπέρτο Ντι Ματέο στον πάγκο της, χάρις στα τέρματα που σημείωσαν για τους «βασιλικούς μπλε» οι Κλάας Γιαν Χούντελαρ στο 19ο και Τζούλιαν Ντράξλερ στο 65ο λεπτό.