Μπάσκετ: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ

Τετάρτη, 08 Οκτωβρίου 2014 21:22
UPD:21:27
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ

Ο παίκτης του ΠΑΟΚ Μαρκ Κάρτερ (Α) με τη μπάλα ενώ μαρκάρεται από τον παίκτη του ΚΑΟΔ Θόδωρο Ζάρα (Δ).

Εύκολη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο ΠΑΟΚ, που επιβλήθηκε στην Πυλαία του ΚΑΟ Δράμας με 88-63.

Μετά το νευρικό ξεκίνημα ο «Δικέφαλος» επέβαλε το παιχνίδι του και 3΄30΄΄ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 14-3, απέναντι σε έναν αντίπαλο οι παίκτες του οποίου έβλεπαν το καλάθι σαν τρύπα βελόνας.

Με γρήγορο μπάσκετ και καλή κυκλοφορία οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +18 (44-26) μερικά δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο, ενώ το μοτίβο δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει στους 26 πόντους (64-38), στο 26ο λεπτό.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν για λίγο τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (68-50), αλλά αυτή ήταν η τελευταία... αναλαμπή τους, με τη διαφορά να παίρνει τη μέγιστη τιμή (88-61) ελάχιστα πριν τη λήξη.