«Βουλιάζει» στην Αγγλία η Λίβερπουλ

Σάββατο, 20 Σεπτεμβρίου 2014 21:36
UPD:21:41
REUTERS/ANDREW WINNING

Το Τσάμπιονς Λιγκ είναι πιο εύκολο για τη Λίβερπουλ από την Πρέμιερ Λιγκ, καθώς μερικές ημέρες μετά τη νίκη επί της Λουντογκόρετς οι «κόκκινοι» γνώρισαν την τρίτη ήττα σε πέντε αγώνες στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Τα «σφυριά» νίκησαν με 3-1 καθώς εκμεταλλεύτηκαν άριστα το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού, μιας και στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγούνταν ήδη 2-0 με τα γκολ των Γουίνστον Ριντ (2΄) και Ντιαφρά Σακό (7΄).

Η Λίβερπουλ μείωσε στο 27΄ με τον Ραχίμ Στέρλινγκ και φάνηκε ικανή να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά το τέρμα του Μόργκαν Αμαλφιτανό στο 88ο λεπτό σφράγισε οριστικά τη μοίρα της συνάντησης.

Με το τρίποντο η Γουέστ Χαμ έφτασε στους 7 βαθμούς και ανέβηκε στην όγδοη θέση, ενώ η Λίβερπουλ έμεινε στους 6 βαθμούς (10η), υπολειπόμενη ήδη άλλους τόσους της πρωτοπόρου Τσέλσι που παίζει αύριο στο Μάντσεστερ με τη Σίτι, στο ντέρμπι της αγωνιστικής.