Μπάσκετ: Δεύτερη ήττα του Παναθηναϊκού στη Γαλλία

Κυριακή, 14 Σεπτεμβρίου 2014 00:24
UPD:15:24
ICON PRESS/ICON PRESS

Τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς στο τουρνουά της Μιλούζ γνώρισε ο Παναθηναϊκός, αυτή την φορά από τη γαλλική Στρασμπούρ με 79-73.

Συγκριτικά με το πρώτο τεστ των «πρασίνων» κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα η ελληνική ομάδα έδειξε καλύτερα στοιχεία, αλλά «λύγισε» στο τέλος του αγώνα, αφενός μεν λόγω της κούτασης που επήλθε, αφετέρου, δε, και της έλλειψης εναλλακτικών λύσεων που είχε ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς.

Ο Μπατίστα με 16 πόντους και 15 ρθμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του «τριφυλλιού», ενώ πολύ καλά πήγε και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Το 10λεπτο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 58-57, αλλά στο διάστημα αυτό οι νταμπλούχοι Ελλάδας δέχθηκαν 22 πόντους από τους Γάλλους, οι οποίοι πήραν διαφορά επτά πόντων στο 38ο λεπτό (72-65) και παρά την προσπάθεια των «πρασίνων» δεν ήρθε η ανατροπή.

Τελευταίος αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο τουρνουά θα είναι η Μπάγερν Μονάχου.