Νίκη για τη Βραζιλία του Ντούνγκα

Τετάρτη, 10 Σεπτεμβρίου 2014 13:08
UPD:13:11
EPA/RAY STUBBLEBINE

Ποδόσφαιρο δεν έπαιζαν μόνο στην Ευρώπη χθες το βράδυ, για τα προκριματικά του Euro 2016, αλλά σπουδαίοι φιλικοί αγώνες διεξήχθησαν σε πολλά σημεία του πλανήτη και ειδικά στις ΗΠΑ.

Σε έναν από αυτούς η φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου, Βραζιλία, νίκησε 1-0 το Εκουαδόρ στο στάδιο «Ίστ Ράδεφορντ» του Νιού Τζέρσεϊ. Το γκολ της Σελεσάο του Κάρλος Ντούνγκα σημείωσε ο μέσος της Τσέλσι Γουίλιαν στο 31ο λεπτό.

Σε παιχνίδι που έγινε στο Φορτ Λοντερντέιλ της Φλόριντα η Χιλή επικράτησε επίσης 1-0 της Αϊτής με τέρμα του Χουάν Ντελγάδο στο 19΄, ενώ στο Ντένβερ του Κολοράντο το Μεξικό επιβλήθηκε της Βολιβίας με το ίδιο σκορ, χάρις στο γκολ του Μιγκέλ Λαγιούν στο 18΄.

Ο Καναδάς, τέλος, νίκησε 3-1 την Τζαμάϊκα, που προηγήθηκε με τον Μάικλ Λόρενς στο 30΄ αλλά δέχθηκε ύστερα τρία γκολ από τους Ντέιβιντ Έντγκαρ στο 31ο, Μαρσέλ Ντε Γιονγκ στο 68ο και Τοσέιντ Ρίκετς στο 72ο λεπτό.