Euro 2016: «Διπλό» με το «καλημέρα» η Β. Ιρλανδία στη Βουδαπέστη

Κυριακή, 07 Σεπτεμβρίου 2014 21:04
UPD:21:23
REUTERS/LASZLO BALOGH

Ο Κάιλ Λάφερτι πανηγυρίζει.

Με νίκη στη Βουδαπέστη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 6ο προκριματικό όμιλο του Euro 2016 η Βόρεια Ιρλανδία, που επικράτησε της Ουγγαρίας 2-1.

Οι δύο ομάδες, αντίπαλοι της Εθνικής Ελλάδας στο δρόμο προς τη Γαλλία, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο ισόπαλες 0-0.

Στην επανάληψη ο Τάμας Πρίσκιν έβαλε μπροστά τους Μαγυάρους στο 75΄ αλλά οι Νάιαλ ΜακΓκιν (81΄) και Κάιλ Λάφερτι (88΄) ανέτρεψαν την κατάσταση δίνοντας τη νίκη στην ομάδα τους.

Εκτός έδρας νίκη με το ίδιο σκορ σημείωσε και η Ιρλανδία, που πέρασε από την Τιφλίδα με τα δύο τέρματα του Άιντεν ΜακΓκίντι (24΄, 90΄+), ενώ για την ομάδα του Τιμούρ Κετσμπάγια είχε προσωρινά ισοφαρίσει ο Τορνίκε Οκριασβίλι στο 38΄.

Το 2-1 ήταν το σκορ των πρώτων αποψινών αναμετρήσεων, αφού έτσι έληξε και η συνάντηση της Κοπεγχάγης ανάμεσα στη Δανία και την Αρμενία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μάλιστα με το άσο της Ντόρτμουντ Χένρικ Μχιταριάν στο 49΄, αλλά οι Σκανδιναβοί ανέτρεψαν την κατάσταση με τα γκολ των Πιερ-Εμίλ Χόιμπεργκ στο 65ο και Τόμας Κάλενμπεργκ στο 80ό λεπτό.