Μπάσκετ: Ακάθεκτη η Εθνική

Δευτέρα, 28 Ιουλίου 2014 20:16
UPD:29/07/2014 12:36
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Επόμενος αντίπαλος της «γαλανόλευκης» θα είναι η Σερβία αύριο το απόγευμα στις 18:30.

Ούτε η Ισπανία μπόρεσε να «φρενάρει» την εθνική ομάδα μπάσκετ στο ευρωπαϊκό εφήβων που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε με 89-85 των Ιβήρων και μπήκε με το…δεξί στην 2η φάση του τουρνουά.

Κορυφαίοι της εθνικής ήταν οι Σταμάτης (31 πόντοι) και Χαραλαμπόπουλος (25 πόντοι, 18 ριμπάουντ), ενώ σημαντική ήταν η συμβολή στην άμυνα και του Παπαγιάννη (4 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 6 κοψίματα).

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις. Η εθνική ομάδα βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους, αλλά «επέστρεψε» στην 4η περίοδο και τελικά ισοφάρισε 65-65, σκορ με το οποίο τελείωσε η αναμέτρηση στην κανονική της διάρκεια. Ούτε το έξτρα πεντάλεπτο ανέδειξε νικητή, καθώς η λήξη του βρήκε τις δύο ομάδες και πάλι...στα ίσια (75-75) και όλα κρίθηκαν στην 2η παράταση, όπου η Ελλάδα έφτασε στη μεγάλη νίκη, χάρις στους 5 διαδοχικούς πόντους του Σταμάτη (τρίποντο και δίποντο).