Βόλεϊ: Ήττα και στο δεύτερο τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ για Ελλάδα

Σάββατο, 26 Ιουλίου 2014 23:35
UPD:27/07/2014 15:39
EPA/CLAUS FISKER

Με τη συμμετοχή στον τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ έμεινε η Εθνική ομάδα των Ανδρών, που μετά την ήττα στον Εύοσμο (2-3) έχασε απόψε και στην Μπούντβα με 3-1 (22-25, 25-18, 25-18, 25-21) από το Μαυροβούνιο, που κατάκτησε τον τίτλο.

Οι διεθνείς στο πρώτο σετ μπήκαν πολύ καλά διαβασμένοι και είχαν πάντα το προβάδισμα. Ο Τζιουμάκας ήταν ο παίκτης κλειδί στο τελείωμα του σετ καθώς μπήκε για να πιέσει στο σερβίς, τα κατάφερε και η εθνικής μας το κατέκτησε με 22-25.

Στο δεύτερο σετ με τον Τσούλαφιτς οι Μαυροβούνιοι στο σερβίς αύξησαν τη διαφορά σε 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Μετά από ένα ακόμη λάθος των διεθνών το σκορ έγινε 20-13 και το τελικό 25-18 ήρθε μετά από χαμένο σέρβις του Τζούριτς.

Στο τρίτο σετ οι Μαυροβούνιοι αξιοποίησαν τα λάθη της Εθνικής ομάδας και πήραν το προβάδισμα με 5-2 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ το σκορ ήταν 16-13. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μείωσε σε 16-15, αλλά με σερί 3-0 το σκορ έγινε 19-15 για τους γηπεδούχους, που έκαναν το 2-1 με το ίδιο σκορ (25-18).

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με κίτρινη κάρτα στον Φιλίπποφ για διαμαρτυρία και την Ελλάδα να προηγείται στη συνέχεια με 1-2, 2-4 και 3-6. Οι Μαυροβούνιοι αντεπιτέθηκαν και ισοφάρισαν σε 9-9, αλλά ένα χαμένο σέρβις του Τσάτσιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Έλληνες με 9-10.

Η διαφορά μεγάλωσε (15-11) μετά από άουτ του Τζούριτς, οι Μαυροβούνιοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (20-14), αλλά με μονό μπλοκ του Πρωτοψάλτη στον Τσάτσιτς και άσσο του Κοκκινάκη η Ελλάδα μείωσε σε 20-17.

Ο Τζιουμάκας μπήκε στο 21-18 για να πιέσει στο σερβίς αλλά δεν τα κατάφερε, αφού οι γηπεδούχοι πήραν τον πόντο (22-18). Με τον Πρωτοψάλτη και πάλι να «πυροβολεί» το σκορ έγινε 23-21, όμως ο Τσούλαφιτς με μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-21 και το τελικό 3-1.