Μπάσκετ: Για την πέμπτη θέση θα παίξει η Εθνική Νέων

Σάββατο, 19 Ιουλίου 2014 19:05
UPD:19:08
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα 9-2, αλλά στη λήξη της πρώτης περιόδου είχε περάσει μπροστά με 21-20, χάρις σε τρίποντο του Μαραγκού, την ώρα που ο Αγραβάνης είχε σημειώσει τους 10 από τους πόντους της Εθνικής και ο Μαραγκός άλλους 7.

Η Εθνική ομάδα Νέων Ανδρών θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Κρήτης, μετά τη νίκη επί της Γαλλίας με 81-72 σε αναμέτρηση για τις θέσεις 5-8. Αντίπαλός της θα είναι η Λιθουανία, την οποία θα αντιμετωπίσει αύριο το απόγευμα (17:00) για τις θέσεις 5-6.

Οι παίκτες του Μίσσα έφτασαν στο 33-26, 3.5 λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, οι «τρικολόρ» μείωσαν σε 33-28 αλλά με σερί  6-0 οι νεαροί διεθνείς πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-28.

Οι Γάλλοι μείωσαν σταδιακά στο 58-55, ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου με τον Γιαμπουσελέ και ισοφάρισαν 59-59 με καλάθι του Λαμπανκά, οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Οι Έλληνες διεθνείς, ωστόσο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους, δεν επέτρεψαν στη Γαλλία να περάσει μπροστά και κατάφεραν να «ανοίξουν» και πάλι την υπέρ τους διαφορά, την οποία κράτησαν ως το τέλος.