Γουίμπλεντον: Αποκλείστηκε η Σερένα Γουίλιαμς

Σάββατο, 28 Ιουνίου 2014 23:09
UPD:23:18
REUTERS/STEFAN WERMUTH

Μεγάλη έκπληξη σημειώθηκε στην φάση των «16» του τουρνουά τένις Γουίμπλεντον, καθώς το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, Σερένα Γουίλιαμς, αποκλείστηκε από τη Γαλλίδα, Αλίζ Κορνέ με 2-1 σετ.

Η 32χρονη Αμερικανίδα διεκδικούσε τον έκτο τίτλο της καριέρας της στο βρετανικό γκραν σλαμ και στην αρχή έδειξε ότι δεν θα είχε κανένα πρόβλημα με την αντίπαλό της. Η τετράωρη διακοπή του αγώναλόγω βροχής και η επανέναρξή του βρήκε τη Γουίλιαμς να επικρατεί άνετα με 6-1.

Στη συνέχεια, όμως, η 24χρονη Γαλλίδα αντέδρασε και σε συνδυασμό με την αδικαιολόγητη νευρικότητα της Γουίλιαμς ισοφάρισε κι έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Στους άνδρες, αντίθετα, δεν υπήρξαν ανάλογες εκπλήξεις. Ο Ράφα Ναδάλ επικράτησε 3-1 του Μιχαϊλ Κουκούσκιν από το Καζακστάν, ενώ στους «16» προκρίθηκε άνετα και ο Ρότζερ Φέντερερ, ο οποίος χρειάστηκε μόλις 81 λεπτά για να επιβληθεί του Κολομβιανού Σαντιάγκο Χιράλδο με 6-3, 6-1, 6-3.