Μουντιάλ 2014: Στο 89΄ το Βέλγιο 1-0 την Τυνησία

Κυριακή, 08 Ιουνίου 2014 00:28
UPD:15:53
REUTERS/LAURENT DUBRULE

Tο χορτάρι του «Ρουά Μπουντουέν» των Βρυξελλών έγινε άσπρο λίγο μετά το 20ό λεπτό μετά την έντονη χαλαζόπτωση που έπεσε, γεγονός ανάγκασε το διαιτητή να στείλει προσωρινά τις δύο ομάδες στ'  αποδυτήρια.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, ο Ντράι Μέρτενς πέτυχε το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 1-0 του Βελγίου επί της Τυνησίας, σε φιλικό ματς που έγινε στις Βρυξέλλες.

Ήταν το τελευταίο τεστ για την ομάδα του Μαρκ Βίλμοτς πριν αναχωρήσει για τη Βραζιλία, προκειμένου να συμμετάσχει στην τελική φάση του Μουντιάλ. Tο χορτάρι του «Ρουά Μπουντουέν» των Βρυξελλών έγινε άσπρο λίγο μετά το 20ό λεπτό μετά την έντονη χαλαζόπτωση που έπεσε, γεγονός ανάγκασε το διαιτητή να στείλει προσωρινά τις δύο ομάδες στ'  αποδυτήρια.

Στη διάρκεια της διακοπής που κράτησε περίπου μισή ώρα, ένας γυμνός οπαδός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο. Η επέμβαση των ανθρώπων της ασφάλειας ήταν άμεση και δευτερόλεπτα μετά την εισβολή του συνελήφθη και οδηγήθηκε εκτός γηπέδου.

Η Τυνησία από το 63΄ αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τζέμαα.