Μουντιάλ 2014: Στο τέλος η Κολομβία 3-0 την Ιορδανία

Σάββατο, 07 Ιουνίου 2014 03:59
UPD:15:56
REUTERS/MARCOS BRINDICCI

To γκολ του Γκουαρίν.

Με πέναλτι των Τζέιμς Ροντρίγκες (42΄), Χουάν Κουντράντο (83΄) και με σουτ του Γκουαρίν στο 89΄ η Κολομβία νίκησε 3-0 την Ιορδανία, σε φιλικό που έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ομάδας της Λατινικής Αμερικής ενόψει του Μουντιάλ.

Η αντίπαλος της εθνικής μας ομάδας στο εναρκτήριο παιχνίδι του 3ου ομίλου της διοργάνωσης (14/06) δεν έδειξε πολλά πράγματα και παρά το τελικό σκορ, το ματς ήταν ανοικτό μέχρι το 83ο λεπτό. Τότε ο Γιασέν υπέπεσε σε δεύτερο πέναλτι, αποβλήθηκε από τον αγώνα κι έδωσε την ευκαιρία στον Κουντράντο να πετύχει το 2-0 και πάλι από την «ασβεστένια βούλα». όπως είχε κάνει και στο 42΄ ο Ροντρίγκες.

Στα τελευταία λεπτά και με παίκτη λιγότερο η Ιορδανία του Χοσάμ Χασάν κατέρρευσε, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Κολομβιανοί και ένα λεπτό πριν τη λήξη πέτυχαν και τρίτο γκολ με το Γκουαρίν.