Football League: Πανηγυρίζει ο Βόλος, η Νίκη στη Σούπερ Λίγκα

Κυριακή, 01 Ιουνίου 2014 20:24
UPD:20:29
ICON PRESS/ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ

Η Νίκη θα αγωνίζεται από την επόμενη αγωνιστική περίοδο στη Σούπερ Λίγκα (φωτογραφία αρχείου).

Ιστορικές στιγμές ζει ο Βόλος καθώς η Νίκη θα αγωνίζεται από την επόμενη αγωνιστική περίοδο στη Σούπερ Λίγκα ακολουθώντας, ως δεύτερη στην τελική βαθμολογία, την Κέρκυρα, που είχε εξασφαλίσει την άνοδο από την προηγούμενη αγωνιστική.

Ταυτόχρονα, υπάρχει ενδεχόμενο η πρωτεύουσα της Μαγνησίας να εκπροσωπείται με δύο ομάδες στην ανώτατη επαγγελματική κατηγορία από την προσεχή περίοδο, καθώς ο Ολυμπιακός Βόλου θα διεκδικήσει την άνοδο στο μπαράζ με την Ξάνθη, η οποία με τη σειρά της θα παίξει για να παραμείνει στη Σούπερ Λίγκα.

Αδιάφορη βαθμολογικά η Κέρκυρα σήμερα, ηττήθηκε 1-0 (36΄ Γιατσιτζόγλου) στην Πιερία από τον Αιγινιακό, ενώ η Νίκη έκανε... πάρτι στο «Πανθεσσαλικό» απέναντι στον Ηρακλή, τον οποίο συνέτριψε 4-0 με γκολ των Τζιώρα (1΄), Ανέτε (11΄, 57΄, 64΄) και κατάκτησε τη δεύτερη θέση.

Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός Βόλου άντεξε στην Κρήτη απέναντι στα Χανιά αποσπώντας «λευκή ισοπαλία», που επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να διατηρήσουν την τρίτη θέση, ενώ 0-0 έληξε και ο αγώνας στον Ταύρο ανάμεσα στον Φωστήρα και τον Ηρακλή Ψαχνών.