Μπάσκετ Α1: Τρίτος ο ΠΑΟΚ

Κυριακή, 01 Ιουνίου 2014 19:51
UPD:20:21
ΜΟΤΙΟΝΤΕΑΜ/ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ

Τα τελευταία δευτερόλεπτα πέρασαν με τις ομάδες στη γραμμή των βολών και τους παίκτες του ΠΑΟΚ ψύχραιμους, με τον Χαραλαμπίδη να μη λαθεύει και να δίνει στην ομάδα του τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ κατάκτησε την τρίτη θέση στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, καθώς αν και τέταρτος στην κανονική περίοδο επικράτησε το Πανιωνίου με 3-1 στη σειρά των «μικρών τελικών», χάρις στην αποψινή νίκη επί των «κυανέρυθρων» με 84-80 στο κλειστό της Πυλαίας.

Ο αγώνας, πάντως, ξεκίνησε με πρωταγωνιστή τον Λάνγκφορντ, που έκανε ό,τι ήθελε κοντά και μακριά από τη ρακέτα, δίνοντας προβάδισμα στον Πανιώνιο στο 3΄ με 1-7, με τη διαφορά να φτάνει στη συνέχεια στο +9 (5-14).

Η ενεργοποίηση του Χαραλαμπίδη επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να μειώσει (10-14), αλλά με «αιχμή» τον Ντούβνιακ οι «κυανέρυθροι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 24-14.

Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι δημιούργησαν επιμέρους σκορ 17-7 και προσπέρασαν στο 16΄ με 33-31, για να λήξει το ημίχρονο με την ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγούμενη 43-41.

Έκτοτε το μοτίβο ήταν ίδιο, με τον ΠΑΟΚ να συντηρεί προβάδισμα «βραχείας κεφαλής» (51-48, 56-56, 62-56, 62-60). Με τρίποντο του Μαργαρίτη στο 35΄ οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν με «αέρα» τεσσάρων πόντων (71-67).

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου, όμως, είχαν πάει για να παλέψουν κι έτσι προηγήθηκαν εκ νέου με 77-74, 56΄΄ πριν τη λήξη, αλλά με με τρίποντο του Κούπερ και μια βολή από τον Τσόχλα  μακεδονική ομάδα έκανε το 78-77 και ύστερα το 80-77 με τον Μαργαρίτη.