Μπάσκετ Α1: Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0

Παρασκευή, 23 Μαΐου 2014 00:00
UPD:00:31

Ο Παναθηναϊκός υπερασπίστηκε την έδρα του στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών με τον Ολυμπιακό, νίκησε την πειραϊκή ομάδα με 59-56 και έφτασε στο 1-0 και μετέφερε το άγχος στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι θα φιλοξενήσουν τους «πράσινους» την προσεχή Δευτέρα στο ΣΕΦ (19:45) με στόχο την ισοφάριση.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ απόψε αλλά διατήρησε απόρθητη την έδρα του για 32ο συνεχή αγώνα πλέι οφ, παρότι στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 16 πόντων (24-8).

Ο Ολυμπιακός όμως δεν κάμφθηκε, είχε επιμονή και προσπέρασε προς το τέλος με 53-51, αλλά δύο λάθη του Περπέρογλου στο τελευταίο λεπτό και η (για ακόμη μία φορά) κακή βραδιά του Σπανούλη δεν επέτρεψαν το μπρέικ.

Στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός με αλλαγές στην άμυνα και κάλυψη όλων των χώρων, συν το «ζεστό χέρι» του Διαμαντίδη στην επίθεση προηγήθηκε 11-2 και 19-6 με τη λήξη της πρώτης περιόδου, με τον Ντάνστον να σκοράρει το τελευταίο δίποντο πετυχαίνοντας καλάθι για την ομάδα του ύστερα από οκτώ λεπτά.

Με το σκορ στο 24-8 ο Ολυμπιακός πέτυχε δύο συνεχή τρίποντα με τους Κόλινς, Περπέρογλου και μείωσε σε 26-16 απέναντι στους γηπεδούχους, τους οποίους επιθετικά οδηγούσε ο Ματσιούλις.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 35-26 αλλά στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έδειξε μεγαλύτερο πάθος και πλησίασε στο -2 (36-38), αλλά με σερί 7-0 οι «πράσινοι» έφτασαν στο 45-36 και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 51-41.

Το νέο επιθετικό… μπλακ άουτ της ομάδας του Αλβέρτη στο τέταρτο δεκάλεπτο την άφησε χωρίς καλάθι 4 λεπτά, διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός μείωσε εκ νέου (47-51) και με δύο τρίποντα από Σπανούλη και Λοτζέσκι προηγήθηκε στο 36΄ για πρώτη φορά στον αγώνα (51-53).

Στα 45΄΄ ο Ματσιούλις έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 55-53, ο Ολυμπιακός «θόλωσε» κι έκανε μοιραία λάθη για να γράψουν από τη γραμμή των βολών οι Γκιστ και Ούκιτς το 59-53 και να μειώσει με τρίποντο στο τελικό 59-56 ο Λοτζέσκι.