Ευρωλίγκα: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Μακάμπι Τελ Αβίβ

Κυριακή, 18 Μαΐου 2014 23:12
UPD:23:41
EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Ο παίκτης της Μακάμπι Τελ Αβίβ Ricky Hickman (δεξιά) μάχεται για την κατοχή της μπάλας εναντίον του Γιάννη Μπουρούση της Ρεάλ Μαδρίτης.

Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε στην παράταση με 98-86 τη Ρεάλ Μαδρίτης (73-73 καν.αγ.) στον τελικό της Ευρωλίγκας και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 6η φορά στην ιστορία της.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήρθε ως το μεγάλο αουτσάιντερ στο φάιναλ φορ του Μιλάνου, ωστόσο, έστειλε το μήνυμά της στον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας κι απόψε έστειλε στο...καναβάτσο και το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Με το Ράις να κάνει θραύση στο ένας με έναν και να παίρνει σχεδόν όλες τις προσπάθειες στην παράταση (26 π.) και τους Μπλου, Χίκμαν, Σμιθ να σκοράρουν σε καθοριστικά σημεία οι Ισραηλινοί δεν επέτρεψαν στη Ρεάλ να ξεφύγει στο σκορ (εάν εξαιρέσει κανείς το ξεκίνημα του β΄ δεκάλεπτου) και τελικά δικαιώθηκαν.

Η Ρεάλ «σώθηκε» στο τέλος του κανονικού αγώνα, αλλά στην παράταση «παρέδωσε τα όπλα». Ο Λάσο τα είχε χαμένα, οι παίκτες της δεν είχαν ενέργεια και αποδείχθηκε ότι τα μεγάλα μπάτζετ και τα φαβορί δεν κερδίζουν πάντα. Ο Μπουρούσης με 12 πόντους στάθηκε αρκετά καλά, ενώ κορυφαίος σκόρερ της «βασίλισσας» ήταν ο Ροντρίγκεθ με 18 πόντους.

Φάση από τον αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Με «όπλο» την πολύ καλή άμυνα και το καλό ξεκίνημα του Σμιθ η Μακάμπι κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό το στο πρώτο 10λεπτο και να ξεφύγει με 13-7 της Ρεάλ, που έδειχνε να τα έχει χαμένα. Ένα ξέσπασμα της «βασίλισσας» έφερε το υπέρ της 9-0 και το σκορ έγινε 16-13, ενώ η περίοδος έκλεισε 16-15 με το καλάθι του Σμιθ.

Η είσοδος του Ρέγες στο δεύτερο 10λεπτο, σε συνδυασμό με τα άστοχα σουτ των παικτών της Μακάμπι έφεραν τους Μαδριλένους στο +11 (26-15), αλλά όπως έγινε και στον πρώτο ημιτελικό το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ έδειξε μεγάλα αποθέματα πάθους και αυτοσυγκέντρωσης. Με το Μπλου να πετυχαίνει 9 πόντους, με μεγάλο «τρίποντο» στην εκπνοή του πρώτου μέρους, οι Ισραηλινοί «ροκάνισαν» σιγά-σιγά τη διαφορά και παρότι βρέθηκαν για 2η φορά στο -11, κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο -2 (35-33).

Συγκλονιστικό από πλευράς εξέλιξης στο σκορ ήταν το τρίτο 10λεπτο. Η Ρεάλ πήρε διαφορά 5 πόντων, αλλά γρήγορα η Μακάμπι την κάλυψε και πέρασε μπροστά με 41-40, Με τρίποντο του Ντάρντεν η «βασίλισσα» ξέφυγε με 45-41, αλλά η Μακάμπι με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και την ευστοχία των Σμικ, Χίκμαν προηγήθηκε 49-47 και 51-50 με το καλάθι του Σχορτσανίτη. Το τέταρτο φάουλ του Έλληνα σέντερ έστειλε στις βολές το Φερνάντεθ για το νέο προσπέρασμα των «μερένγκες» (52-51). Τελικά η περίοδος έκλεισε με 55-53 υπέρ της Ρεάλ, χάρις στο έμεσο τρίποντο του Ροντρίγκεθ (καλάθι και φάουλ).

REUTERS/STRINGER/ITALY

Το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Οι δύο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ, τα τρίποντα έπεφταν...βροχή και περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος το ματς ήταν στην απόλυτη ισορροπία.Η Ρεάλ ξέφυγε με 4 (67-63), αλλά με τους Χίκμαν και Ράις να «πυροβολούν» η Μακάμπι ισοφάρισε 3 λεπτά πριν τη λήξη του τελικού. Με ηγέτη τον Ράις η «ομάδα του λαού» ξέφυγε 73-69 περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά οι Μαδριλένοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν με τις βολές του Μπουρούση. Το τρίποντο του Ράις στην τελευταία επίθεση του αγώνα ήταν άστοχο και ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, όπου «μίλησε» ο Ράις, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στην κατάκτηση του τροπαίου, απέναντι σε μία Ρεάλ που ήταν εκτός τόπου και χρόνου...

Σχολιάστε το άρθρο

Απομένουν 3000 χαρακτήρες αποστολή
Τα πιο πρόσφατα σχόλια
Απόστολος-Καισαριανή[84.205.2xx.xxx]
19/05/2014 11:05

Τρόμαξα στον ημιτελικό με τη Barcelona, αλλά εν τέλει η αλαζονεία της Real δε γνωρίζει όριο και φραγμό. Πίστεψα ότι θα ισοπέδωνε τη Maccabi που όμως δεν καταλαβαίνει από φόβητρα, μια που (όπως λέει ο Γιάννης) έχει φανέλα με ιστορία. Έλα λοιπόν, που το σβέλτο αμερικανικό στυλ του Blatt "έσκασε" τα πνευμόνια των διαφόρων Rudy, Llull & Berni... Σε κανένα σημείο οι Ισπανοί δεν είχαν τον έλεγχο κι αυτό ήταν κάτι για το οποίο δεν προετοιμάσθηκαν όλη τη χρονιά. Ήθελαν απλώς να πιστεύουν ότι θα τους απλώσει κόκκινο χαλί ο ανταγωνισμός να περάσουν μέχρι την κατάκτηση του τροπαίου!!! Ε λοιπόν, η αλεπού που λέγεται "ομάδα του λαού" είχε άλλη άποψη. Φιλιά στη Μαδρίτη: "Δε θα πάρεις κύπελλο ποτέεεεεεε..." που λέγανε και του Paspalj οι ...επιστήμονες της εξέδρας!