UPD:21:26
EPA/GIORGIO BENVENUTI

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση μεταξύ Μπολόνια και Κατάνια.

Οι Μπολόνια, Κατάνια και Λιβόρνο υποβιβάστηκαν στη Serie B του ιταλικού ποδοσφαίρου μετά τα σημερινά αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής στο καμπιονάτο.

Η Κατάνια νίκησε μεν εκτός έδρας τη Μπολόνια με 2-1 (22΄ Μονζόν, 84΄ Μπεργκέσιο - 79΄ Μορλέο), ωστόσο το «διπλό» της Κιέβο στην έδρα της Κάλιαρι με 1-0 (72΄ Νταϊνέλι)  αλλά και η νίκη της Σασουόλο επί της Τζένια με 4-2 (16΄, 89΄ Φλόρο Φλόρες, 66΄ Μπιοντίνι, 87΄ Σανσόνε - 40΄ Καλάιο, 76΄ Καμπράλ) έφεραν τις νικήτριες 4 και 5 βαθμούς αντίστοιχα από την ζώνη του υποβιβασμού, διαφορά που είναι αδύνατο να καλυφθεί την τελευταία αγωνιστική.

Με την Μπολόνια αγωνίστηκαν σε ολόκληρο το 90λεπτο οι Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και Παναγιώτης Κονέ, ενώ με την Τζένοα ο Γιάννης Φετφατζίδης μπήκε ως αλλαγή στο 69΄, στη θέση του Γκαμπερίνι. Το σκορ της ημέρας σημειώθηκε στη Γένοβα, όπου η Νάπολι επικράτησε της Σαμπντόρια με 5-2 (19΄ Ζαπάτα, 27΄ Ινσίνιε, 32΄ Καγεχόν, 47΄ Χάμσικ, 61΄ αυτ. Μουσταφί - 30΄ Εντερ, 88΄ Βτσόλεκ).

Εκτός έδρας νίκη και για τη Φιορεντίνα, που με γκολ του Κουαδράδο στο 57΄ επιβλήθηκε 1-0 της Λιβόρνο, ενώ η Μίλαν έμπλεξε σε ό,τι αφορά στην προσπάθεια που καταβάλει για το Γιουρόπα Λιγκ, καθώς αν και προηγήθηκε στο Μπέργκαμο με αυτογκόλ του Μπελίνι στο 52΄, δέχθηκε δύο γκολ από την Αταλάντα (68΄ πεν. Ντένις, 90΄ Μπριέντσα) και έχασε με 2-1.

Τορίνο και Πάρμα, τέλος, αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 (42΄ Ιμόμπιλε - 71΄ Μπιαμπιανί), με τον Παναγιώτη Ταχτσίδη να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στο 84΄ αντί του Βίβε για την «γκρανάτα», ενώ στον τελευταίο αγώνα της ημέρας η Γιουβέντους νίκησε τη Ρόμα στο «Ολίμπικο» με 1-0 (90΄+ Οσβάλντο) και έφτασε στους 99 βαθμούς.

Η Ρόμα, στη βασική ενδεκάδα της οποίας ήταν και σήμερα ο Βασίλης Τοροσίδης, υπήρξε πάντως η μοναδική ομάδα που πίεσε φέτος τη «γηραιά κυρία», αλλά δεν άντεξε ως το τέλος. Το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό και σκληρό, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Πογκμπά στο 44΄.