«Αγκαλιά» με τον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι

Τετάρτη, 07 Μαΐου 2014 23:42
UPD:23:49
REUTERS/PHIL NOBLE

Οι «Πολίτες» του Μανουέλ Πελεγκρίνι νίκησαν στο «Έτιχαντ» την Άστον Βίλα με 4-0 και με 37 αγωνιστικές συμπληρωμένες στην πρέμιερ λιγκ πέρασαν στην πρώτη θέση με 83 βαθμούς, έναντι 81 των «κόκκινων».

Μια ανάσα από τον τίτλο βρίσκεται πια η Μάντσεστερ Σίτι, που όπως ήταν φυσικό δεν άφησε ανεκμετάλλευτα τα «δώρα» που απλόχερα της προσέφεραν Λίβερπουλ και Τσέλσι.

Δύο γκολ για τη Σίτι σημείωσε ο Έντιν Τζέκο, στο 64ο και 72ο λεπτό, ο Στέφαν Γιόβετιτς έκανε το 3-0 στο 89΄, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Γιάγια Τουρέ, σκοράροντας το 100ό φετινό γκολ της ομάδας του στο πρωτάθλημα.

Στον δεύτερο αποψινό εξ αναβολής αγώνα, η Σάντερλαντ νίκησε 2-0 (13΄ Κόλμπακ, 31΄ Μπορίνι) τη Γουέστ Μπρομ και παρέμεινε στην κατηγορία χάρη στην εκπληκτική συγκομιδή των 13 βαθμών σε 5 αγώνες, τις τελευταίες 20 ημέρες!

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, το δρόμο του υποβιβασμού μαζί με τη Φούλαμ και την Κάρντιφ παίρνει η Νόριτς, καθώς υστερεί κατά 17 γκολ της Γουέστ Μπρομ σε περίπτωση ισοβαθμίας.