Εντυπωσιακή Γκλάντμπαχ στο Γκελζενκίρχεν

Κυριακή, 27 Απριλίου 2014 21:56
UPD:07/05/2014 09:14
EPA/MARIUS BECKER

Πολύ μεγάλη νίκη στην προσπάθεια για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης και της εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ σημείωσε η Γκλάντμπαχ, επικρατώντας 1-0 της Σάλκε, μέσα στο Γκελζενκίρχεν, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 35ο λεπτό ο Πάτρικ Χέρμαν. Ένα γκολ που εξακόντισε την Μπορούσια στους 52 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την Μπάγερ Λεβερκούζεν που κατέχει την τέταρτη θέση και δύο από την πέμπτη Βόλφσμπουργκ, την ώρα που οι «βασιλικοί μπλε» παρέμειναν τρίτοι με 58.

Νωρίτερα, η Άουγκσμπουργκ νίκησε στην έδρα της με 3-1 το Αμβούργο κι έφτασε στους 46 βαθμούς, ενώ ο αντίπαλός της κινδυνεύει σοβαρά με υποβιβασμό.

Ο Χαλίλ Άλτιντοπ πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των γηπεδούχων (7΄, 32΄), ενώ στο 43΄ ο Αντρέ Χαν έγραψε το 3-0 κι ένα λεπτό αργότερα ο Χάικο Βέστερμαν απλώς μείωσε για το Αμβούργο.