NBA: Το Ντάλας έβαλε σε δυσκολία στους Σπερς

Κυριακή, 27 Απριλίου 2014 12:33
UPD:15:38
USA Today Sports/Kevin Jairaj

Μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους ημιτελικούς των πλέι οφ της Ανατολής στο NBA βρίσκεται το Μαϊάμι. Οι Χιτ νίκησαν 98-85 τη Σάρλοτ στη Βόρεια Καρολίνα και έκαναν το 3-0 στη σειρά, ενώ έφτασαν τις 19 διαδοχικές επιτυχίες απέναντι στους Μπόμπκατς, από τους οποίους έχουν να χάσουν από τις 9 Μαρτίου 2010.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο ΛεΜπρον Τζέιμς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους (9/16 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/10 βολές), 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από τους Μπόμπκατς, οι οποίοι αναζητούν ακόμη την πρώτη νίκη της ιστορίας τους στα πλέι οφ, ο Αλ Τζέφερσον πέτυχε 20 πόντους, εκ των οποίων, όμως, μόλις πέντε μετά το πρώτο δωδεκάλεπτο.

Στο μεταξύ, χάρη σε τρίποντο του Βινς Κάρτερ, τρία δέκατα του δευτερόλεπτου πριν από τη λήξη, οι Μάβερικς νίκησαν 109-108 το Σαν Αντόνιο στο Ντάλας και προηγούνται 2-1 στη σειρά. Πρώτος σκόρερ των Μαβς ήταν ο Μόντα Έλις, ο οποίος πέτυχε 29 πόντους και ισοφάρισε το ρεκόρ του στο σκοράρισμα σε αγώνα πλέι οφ, ενώ καλύτερος επιθετικά από τους Σπερς ήταν ο Τιμ Ντάνκαν με 22 πόντους.

Από εκεί και πέρα, η Ιντιάνα νίκησε 91-88 τους Χοκς στην Ατλάντα, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά και ανέκτησε το πλεονέκτημα της έδρας. Ο Πολ Τζορτζ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ για τα «γεράκια» ο Πολ Μίλσαπ πέτυχε 29 πόντους.

Η Οκλαχόμα νίκησε στην παράταση 92-89 τους Γκρίζλις στο Μέμφις και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά. Πρώτος σκόρερ των Θάντερ ήταν ο Ρέτζι Τζάκσον, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε 32 πόντους (ατομικό ρεκόρ στα πλέι οφ) με 9/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 8/8 βολές, ενώ σημαντική συμβολή στη νίκη είχαν ακόμη οι Κέβιν Ντουράντ (15 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Σερζ Ιμπάκα (12 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 5 κοψίματα).

Να σημειωθεί ότι ο Τζάκσον ήταν αυτός που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, καθώς ενώ το Μέμφις προηγείτο 80-75 μείωσε με τρίποντο στα 59.2 δευτερόλεπτα και «έγραψε» το τελικό 80-80 της κανονικής διάρκειας με καλάθι στα 30.6 δεύτερα. Στο «στρατόπεδο» των Γκρίζλις, ο Μαρκ Γκασόλ τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα με απολογισμό 0/1 δίποντο και 1 ριμπάουντ.